Kovoje su vėžiu padeda ir knygos
Kovoje su vėžiu padeda ir knygos

Biblioterapija yra terapijos forma, kurios metu yra skaitoma ar klausoma psichologo ar psichoterapeuto specialiai parinkta literatūra. Ši terapijos forma gali padėti asmenims susidoroti su psichologinėmis ar emocinėmis problemomis, o sergantiesiems vėžiu, biblioterapija gali būti naudojama kaip būdas spręsti emocinius ir psichologinius iššūkius, kurie dažnai kyla sergant ir po gydymo. Unikalus ir jau pakankamai ilgai egzistuojantis gydimo metodas, vis dažniau taikomas ir kitomis ligomis – depresija, lėtinėmis, priklausomybėmis – sergantiems žmonėms.

Vėžinius susirgimus labai dažnai lydi tokie reiškiniai, kaip įtampa, nerimas ar net  depresija. Jie gali aštriai pasireikšti tiek atliekant tyrimus onkologinei ligai nustatyti, tiek gydymo metu ar net ir jam pasibaigus. Būtent psichologinių problemų, susijusių su vėžio diagnoze ir gydymu,  palengvinimui ir gali būti naudojamas šis metodas.

Specialistai pažymi, kad biblioterapija taip pat gali būti naudinga pacientams, gydytojams, sergančiųjų artimiesiems. Pasirinktų knygų ar kitos medžiagos skaitymas kartu arba atskirai (vėliau tiesiog aptariant perskaitytą medžiagą) padeda ne tik daugiau sužinoti apie paciento būklę, tačiau ir įgalina atrasti būdus, padedančius tą būklę pagerinti. Mat skaitymas ir dalinimasis suteikia ne tik  informacijos, patarimų, paguodos bet ir gali tapti:

  • Emociniu palaikymu: skaitant literatūrą, atspindinčią sergantiesiems vėžiu patirtis ir emocijas, gali padėti jiems jaustis mažiau vienišiems ir labiau suprastiems.
  • Galimybe panaudoti įveikimo strategijas: literatūra gali suteikti įžvalgų į kitų, patyrusių panašias patirtis, mintis ir jausmus, ir gali pasiūlyti įveikimo strategijas ar patarimus, kaip tvarkytis su vėžio gydymo iššūkiais.
  • Streso ir nerimo mažinimo priemone: dėmesys literatūrai gali būti atsipalaidavimo forma ir padėti sumažinti stresą bei nerimą.
  • Gyvenimo kokybės gerinimo priemone: biblioterapija gali padėti sergantiesiems vėžiu rasti prasmę ir tikslą sunkiu laikotarpiu, pagerinti bendrą gyvenimo kokybę.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad biblioterapija neturėtų būti naudojama kaip medicininio ar psichikos sveikatos gydymo pakaitalas.

Beje, šių metų pavasarį bendradarbiavimą pradėjo Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka ir Nacionalinis vėžio institutas (NVI). Bibliotekoje veikia specialiai sukurtas NVI pacientų ir jų draugų Skaitytojų klubas. Daugiau informacijos apie biblioterapijos metodo taikymą gydant vėžį, o taip pat rekomenduojamų knygų sąrašą galima sužinoti pažiūrėjus specialią nacionalinės bibliotekos laidą apie biblioterapijos taikymą sergantiems onkologinėmis ligomis.

Sužinokite asmeninės draudimo įmokos sumą