Dažniausias pasaulyje – krūties vėžys, klastingiausias – plaučių
Dažniausias pasaulyje – krūties vėžys, klastingiausias – plaučių

Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros duomenimis, 2020 m. vėžio diagnozę pasaulyje išgirdo 19.3 mln žmonių. Tais pačiais metais ši klastinga liga pasiglemžė per 10 mln gyvybių.

Daugiausiai 2020 m., 2.3 mln kartų, buvo diagnozuotas krūties vėžys (11.7 proc. visų naujai nustatytų onkologinių susirgimų). Antra dažniausiai pasitaikanti vėžio forma – plaučių vėžys (11.4 proc. visų vėžio diagnozių). Beje, būtent plaučių vėžys ilgus metus buvo dažniausia naujai nustatoma onkologinės ligos forma, tik 2020 m. aplenkta krūties vėžio.

Toliau dažniausiai pasitaikančių onkologinių susirgimų formų sąraše rikiuojasi storosios žarnos vėžys (10 proc. visų naujų atvejų), prostatos vėžys (7.3 proc.) ir skrandžio vėžys (5.6 proc.).

Plaučių vėžys 2020 m. buvo didžiausią mirtingumo rodiklį turinti vėžio forma, lėmusi 18 proc. visų vėžio sukeltų mirčių (1.8 mln. žmonių). Toliau sekė storosios žarnos vėžys (9.4 proc. visų onkologinių mirčių), kepenų vėžys (8.3 proc.), skrandžio vėžys (7.7 proc.) ir krūties vėžys (6.9 proc.).

Minėtos agentūros ekspertai prognozuoja, jog 2040 m. vėžys naujai bus diagnozuotas daugiau nei 28.4 mln žmonių, tai yra maždaug 47 proc. daugiau nei dabar.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis, onkologiniai susirgimai yra viena iš dviejų dažniausiai pasitaikančių mirties priežasčių net 112 pasaulio valstybių iš 183, 2019 m. priklausiusių šiai organizacijai.

Lietuvoje moterims dažniausiai diagnozuojamas krūties vėžys išlieka ir dažniausia mirties priežastimi tarp visų onkologinių susirgimų. Vyrams gi mūsų šalyje dažniausiai diagnozuojamas prostatos vėžys, o didžiausias mirtingumo rodiklis tenka plaučių vėžiui.

Nauji vėžio gydymo būdai, moderni diagnostika, įvairios prevencijos programos lemia, kad vėžys, dažnu atveju, tampa daugiau ar mažiau kontroliuojamu lėtiniu susirgimu. Pavyzdžiui, Lietuvoje su vėžio diagnoze gyvena daugiau kaip 100 tūkstančių žmonių. Trečdalis iš jų su ja išgyvena 10 ir daugiau metų. 2007 m. susirgus vėžiu 10 metų išgyvendavo tik penktadalis Lietuvos gyventojų.

Primename, kad gyvybės draudimo bendrovė „Compensa Life“ savo klientams siūlo vėžinių susirgimų draudimą „OncoDrop“. Šį draudimą „Compensa Life“ klientai jau gali įsigyti ir internetu.

Sužinokite asmeninės draudimo įmokos sumą