Sergamumas ir mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio išlieka aukštas
Sergamumas ir mirtingumas nuo gimdos kaklelio vėžio išlieka aukštas

Žurnalas The Lancet Global Health skelbia, kad 2020 m. pasaulyje buvo fiksuota daugiau nei 600 tūkst. naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Per tuos pačius metus ši liga nusinešė daugiau nei 340 tūkst. gyvybių. Ir nors gimdos kaklelio vėžio atvejų skaičius daugelyje pasaulio regionų (Šiaurės ir Lotynų Amerikoje, Azijoje, Vakarų Europoje) paskutinius tris dešimtmečius mažėjo, šis onkologinis susirgimas vis dar kelią daug iššūkių ne tik mažiau išsivysčiusiems regionams ir šalims, tačiau ir kai kurioms Europos šalims, tarp jų ir Lietuvai.

Sukūrus veiksmingą vakcinacijos nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV) sistemą, taip pat vykdant efektyvias patikros programas, gimdos kaklelio vėžys tapo liga, kurios galima išvengti. Pasaulio sveikatos organizacija yra iškėlusi tikslą pasiekti, kad 2030 m. kiekvienoje šalyje naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų būtų ne daugiau nei keturi 100 tūkst. moterų per metus. 2020 m. šis rodiklis vis dar buvo 13 naujų atvejų 100 tūkst. moterų per metus ir 7 mirties atvejai tokiam pat moterų skaičiui.

Šie rodikliai dramatiškai skiriasi įvairiose šalyse. Pavyzdžiui, Šveicarijoje per metus gimdos kaklelio vėžiui tenka 1 mirtis 100 tūkst. moterų per metus, o pietinėje Afrikos dalyje esančiame Esvatinyje šis rodiklis siekia net 56.

Analizuojant 1988-2017 m. duomenis pastebėta ženklus gimdos kaklelio vėžio atvejų sumažėjimas Brazilijoje, Kolumbijoje, Kosta Rikoje, Indijoje, Tailande, Pietų Korėjoje, taip pat Lenkijoje, Slovėnijoje ir Čekijoje. Visgi kai kuriose Europos valstybėse - Latvijoje, Lietuvoje, Bulgarijoje, Nyderlanduose, Italijoje - ši tendencija buvo priešinga. Ekspertai tai sieja su didesniu ŽPV paplitimas tarp jaunesnių moterų ir veiksmingų patikros programų trūkumu.
_______________

Šaltinis: https://www.news-medical.net/news/20221215/Study-Incidence-and-mortality-of-cervical-cancer-remain-much-higher-in-most-countries.aspx                                  

Tyrimo metu buvo naudojama IARC GLOBOCAN 2020 duomenų bazė, siekiant įvertinti sergamumo gimdos kaklelio vėžiu naštą ir mirtingumo rodiklius 185 šalyse. Be to, tyrime buvo analizuojamas ryšys tarp gimdos kaklelio vėžio atvejų ir mirčių, palyginti su nacionaliniu socialinio ir ekonominio išsivystymo lygiu. Galiausiai autoriai peržiūrėjo 1988–2017 m. duomenis, kad nustatytų didėjimo ir mažėjimo tendencijas.Sužinokite asmeninės draudimo įmokos sumą