Maisto produktai galintys sumažinti vėžio riziką
Maisto produktai galintys sumažinti vėžio riziką

Seniai žinoma, kad mityba yra tiesiogiai susijusi su žmonių sveikata. Sveikas ir subalansuotas maistas yra viena iš kertinių geros savijautos sąlygų. Ir priešingai – netinkama mityba yra tiesiausias kelias susirgti įvairiomis lėtinėmis ligomis, tame tarpe ir onkologiniais susirgimais.

Daugelyje maisto produktų yra naudingų medžiagų, galinčių padėti sulėtinti vėžio vystymąsi. Štai keletas iš jų.

Brokoliai

Brokoliuose gausu sulforafano, augalinio junginio, turinčio stiprių priešvėžinių savybių. Įvairūs moksliniai tyrimai parodė, kad brokolių vartojimas mažina krūties, prostatos, gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžių rizikas. Tam, kad organizmas galėtų įsisavinti reikiamą kiekį sulforafano, brokolius į maisto racioną reikėtų įtraukti bent kelis kartus per savaitę.

Morkos

Morkų valgymas taip pat gali mažinti tam tikrų vėžio rūšių pavojų. Pavyzdžiui, vienas iš atliktų tyrimų parodė, kad tai sumažino skrandžio vėžio riziką maždaug 26 proc., o prostatos vėžio – 18 proc.

Pupelės

Pupelėse yra daug skaidulų, kurios gali padėti apsisaugoti nuo gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio. Atlikus vieną iš mokslinių tyrimų, kuriame dalyvavo 1905 žmonės, sirgę storosios ir tiesiosios žarnos vėžiu, buvo nustatyta, kad tie, kurie vartojo daugiau virtų, džiovintų pupelių, turėjo mažesnę naviko pasikartojimo riziką.

Uogos

Uogose yra daug antocianinų. Tai yra augaliniai pigmentai, kurie turi antioksidacinių savybių ir gali būti susiję su sumažėjusia storosios žarnos vėžio, taip pat burnos, stemplės vėžių rizika. Uogos turėtų būti įtrauktos į kasdienį žmonių maisto racioną.

Cinamonas

Teigiamas cinamono poveikis sveikatai yra žinomas nuo seno. Šis prieskonis, pavyzdžiui, yra puiki priemonė sumažinti cukraus kiekį kraujyje ar palengvinti organizme vykstančius uždegiminius procesus. Be to, tyrimai parodė, kad cinamonas gali padėti stabdyti vėžio ląstelių plitimą.

2-4 gramų cinamono įtraukimas į dienos racioną būtų naudingas vėžio prevencijai.

Riešutai

Riešutų valgymas gali būti susijęs su mažesne tam tikrų rūšių vėžio rizika. Pavyzdžiui, tyrimo, kuriame dalyvavo daugiau nei 30 tūkst. žmonių, išvadose teigiama, kad reguliarus riešutų valgymas mažina tikimybę susirgti gaubtinės ir tiesiosios žarnos, kasos ir gimdos gleivinės onkologinėmis ligomis.

Tiesa, skirtingos riešutų rūšys turi skirtingą poveikį vėžio prevencijai. Pavyzdžiui, braziliškuose riešutuose (bertoletijose) yra daug seleno, kuris reikalingas prevencijai nuo plaučių vėžio. Tyrimuose pastebėta, jog graikiški riešutai mažina krūties vėžio ląstelių augimo greitį.

Alyvuogių aliejus

Alyvuogių aliejus, vienas iš pagrindinių Viduržemio jūros virtuvės elementų, turi daug naudos sveikatai. Mokslininkai teigia, kad didesnis jo suvartojimas gali padėti apsisaugoti ir nuo vėžio. Vienas iš tyrimų parodė, kad šalyse ir vietovėse, kuriose suvartojama daugiau alyvuogių aliejaus, mažėjo gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio atvejų. Be to, yra atskleistos sąsajos tarp alyvuogių aliejaus vartojimo ir susirgimų krūties bei virškinimo sistemos vėžiais.

Ciberžolė

Ciberžolė yra prieskonis, gerai žinomas dėl savo sveikatai naudingų savybių. Kurkuminas, jo veiklioji medžiaga, pasižymi priešuždegiminiu, antioksidaciniu, o taip pat ir priešvėžiniu poveikiu. Yra pastebėtas jo poveikis mažinant įvairių onkologinių susirgimų riziką: gaubtinės žarnos, galvos ir kaklo, plaučių, krūties, prostatos vėžio.

Tam, kad priešvėžinis ciberžolės poveikis būtų pastebimas, kasdien jos reikėtų suvartoti 1-3 gramus. Beje, pagerinti ciberžolės įsisavinimą padeda juodieji pipirai.

Citrusiniai vaisiai

Kai kurių tyrimų rezultatai atskleidžia citrusinių vaisių – citrinų, laimų, greipfrutų, apelsinų – valgymo sąsajas su mažesne vėžio rizika. Šiuo atveju kalbama apie virškinamojo trakto, kasos, viršutinių kvėpavimo takų vėžius.

Linų sėmenys

Linų sėmenys turi ypač daug skaidulų ir širdžiai naudingų riebalų, todėl yra puikus maisto papildas. Manoma, kad jie taip pat gali lėtinti vėžio vystymąsi, o taip pat padeda naikinti vėžines ląsteles. Jų poveikis pasireiškia krūties, prostatos, gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio atvejais. Rekomenduojama linų sėmenų dozė – maždaug 10 gramų.

Pomidorai

Likopenas yra junginys, kurio dėka pomidorai įgauna ne tik ryškią raudoną spalvą, bet ir tam tikrų  priešvėžinių savybių. Net keletas mokslinių tyrimų parodė, kad nuolatinis likopeno ir pomidorų vartojimas gali sumažinti prostatos vėžio pavojų.

Česnakai

Aktyvus česnako komponentas yra alicinas. Pastebėta, kad vienas iš šios veikliosios medžiagos poveikių - vėžinių ląstelių naikinimas. Šis poveikis yra gana ryškus skrandžio, gaubtinės ir tiesiosios žarnos, prostatos vėžio atveju. Be česnakų panašų poveikį turi ir svogūnai, porai ir askaloniniai česnakai. Reikiama šviežio česnako dienos dozė – 2–5 gramai (maždaug viena skiltelė).

Riebi žuvis

Riebi žuvis taip pat turi priešvėžinių savybių, todėl ją būtina įtraukti į maisto racioną. Ji mažina virškinamojo trakto vėžio riziką, mažina galimybes susirgti gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiu. Ypač riebiose žuvyse, tokiose kaip lašiša, skumbrė, ančiuviai, yra daug vitamino D ir omega-3 riebalų rūgščių. Būtent šie elementai yra svarbūs vėžio prevencijai ar lėtesniam jo vystymuisi.

Sužinokite asmeninės draudimo įmokos sumą