Odos vėžys
Odos vėžys

 Odos vėžys yra būklė, kurioje odos ląstelės tampa vėžinėmis ir pradeda nenormaliai daugintis, formuodamos navikus ar kitus odos pakitimus ir tai yra dažniausiai pasitaikanti vėžio rūšis.
 
 Nacionalinio vėžio instituto duomenimis, Lietuvoje kasmet nustatoma maždaug 1 800 naujų odos vėžio atvejų. Užleisto odos vėžio atvejai pasitaiko gana retai – 80 proc. atvejų yra nustatomas pirmos stadijos, o 16 proc. – antros stadijos odos vėžys. Tai reiškia, kad beveik visi pacientai yra visiškai pagydomi.

 Odos vėžiu dažniau serga senyvo amžiaus žmonės, moterys dažniau nei vyrai. Visgi šio onkologinio susirgimo atvejų skaičius nuolatos auga. Ekspertai šį faktą, be kita ko, sieja ir su ilgėjančia žmonių gyvenimo trukme: daugėja pagyvenusių žmonių, kurie, būdami jauni, neatsakingai degindavosi saulėje.

 Pagrindinė odos vėžio priežastis – ultravioletiniai (UV) saulės spinduliai ir žalingas jų poveikis odai. Ypač pavojinga tai, kad šių spindulių poveikio žmogus tiesiog nejaučia. Jo neįmanoma išvengti ne tik karštą ir saulėtą dieną: šie spinduliai prasiskverbia pro debesis ir stiklą, atsimuša nuo sniego, vandens ar net smėlio. Be to, saulės daroma žala kaupiasi su laiku.

Yra keletas odos vėžio tipų:

 1. Bazinė ląstelių karcinoma (BLC) - tai yra dažniausiai pasitaikantis odos vėžio tipas. Jis prasideda nuo ląstelių, kurios yra atsakingos už odos augimą ir regeneraciją, ir dažniausiai pasireiškia ant veido, kaklo ar rankų.
 2. Plokščia ląstelinis karcinoma (PLK) - tai vėžys, kuris pradeda vystytis odos paviršiuje esančiose ląstelėse, dažniausiai pasireiškiantis ant veido, ausų, delnų ir kaklo. Melanoma - tai agresyvus odos vėžio tipas, kuris atsiranda dėl odos pigmentinių ląstelių pažeidimo ir gali pasirodyti bet kurioje odos dalyje.
 3. Melanoma gali būti mirtina, jei jos nebus laiku gydoma.
 4. Merkelio ląstelių karcinoma - tai retas, bet agresyvus odos vėžio tipas, kuris prasideda nuo ląstelių, kurios yra atsakingos už jautrumą ir yra esančios giliau odos sluoksniuose. Dažniausiai pasireiškia ant galvos ir kaklo.

 Odos vėžio rizikos veiksniai yra susiję su per dideliu saulės spindulių poveikiu, dažnu saulės nudegimu, natūralia oda, kuriai trūksta apsaugos nuo saulės spindulių, ir kai kurių genetinių polinkio veiksnių. Odos vėžys dažniausiai pasireiškia kaip įvairios spalvos, melsvos, rudos ar rožinės dėmės, mazgeliai ar opos ant odos, kurios nepraeina per kelias savaites ar mėnesius.

Ką daryti, kad odos vėžys Jūsų neužkluptų?

 • Venkite tiesioginės saulės, stenkitės būti atokaitoje ar šešėlyje, ypač nuo dienos metu, nuo 10 iki 16 val.
 • Nenusideginkite saulėje.
 • Neikite į soliarium
 • Rinkitės marškinius ilgomis rankovėmis, kelnės, plačiabryles skrybėles.
 • Nešiokite UV spindulius blokuojančius saulės akinius.
 • Nuolat naudokite plataus spektro apsaugos nuo saulės priemones (pavyzdžiui, kremą), kurių SPF yra bent 30 ar didesnis. Kremu tepkitės likus pusvalandžiui iki išėjimo į lauką. Pakartotinai pasitepkite kas dvi valandas, taip pat po maudynių ar gausaus prakaitavimo.
 • Nuo tiesioginių saulės spindulių ypač saugokite naujagimius.
 • Nuolatos apžiūrėkite odą. Nuo galvos iki kojų.
 • Bent kartą per metus profilaktiškai apsilankykite pas dermatologą.

Dažnu atveju diagnozuotas odos vėžys, kuris yra išgydomas. Gydymo pasirinkimas priklauso nuo odos vėžio tipo, stadijos ir paciento sveikatos. Dažniausiai naudojami gydymo metodai yra chirurginis pašalinimas, spindulinė terapija, chemoterapija ir imunoterapija. Svarbu kreiptis į gydytoją, jei pastebite bet kokius odos pakitimus ar simptomus, kad būtų laiku nustatyta, ar tai yra odos vėžys, ir pradėtas gydymas.

Sužinokite asmeninės draudimo įmokos sumą