Vėžys – ne genetinė, o aplinkos veiksnių sukeliama liga
Vėžys – ne genetinė, o aplinkos veiksnių sukeliama liga

Pastaruosius penkis dešimtmečius nemaža dalis pasaulio onkologų ir mokslininkų sutarė, kad vėžys iš esmės yra genetinis susirgimas. Remiantis tokia prielaida JAV dar 1971 metais buvo paskelbtas karas šiai ligai. Nepaisant investuotų didžiulių lėšų šiai ligai pažaboti, ženklių rezultatų pasiekta nebuvo. Tad kyla klausimas ar iš tiesų buvo teisingai pasirinktos šios problemos priežastys?

Visgi atrodo, kad didžioji dauguma vėžio atsiradimo rizikų nėra susijusios su genetika. Kaip pavyzdį galima paminėti krūties vėžį. Ilgai manyta, kad BRCA1 genas yra „krūties vėžio mirties nuosprendis“. Tačiau iš tikro jis lemia tik 27 proc. krūties vėžio atvejų.

Dalis ekspertų teigia, kad būtent aplinkos veiksniai šiais laikais daro didžiausią įtaką onkologiniams susirgimams. Imkime konkretų su gyvenamąja vieta susijusį pavyzdį: japonės, gyvenančios Havajuose, krūties vėžiu serga dažniau nei tos pačios tautybės moterys, gyvenančios Japonijoje. Jų genetika iš esmės yra identiška, bet aplinka – ne.

Statistika taip pat rodo, kad gimtinėje likusių japonių sergamumas krūties vėžiu per tris dešimtmečius nuo 1946 m. iki 1976 m. padidėjo daugiau nei dvigubai. O tam daugiausiai įtakos turėjo būtent aplinkos veiksniai.

Įdomu, jog ekspertai įžvelgia tiesiogines krūties vėžio atvejų skaičiaus didėjimo sąsajas su ūgio matmenų didėjimu. Pasikeitusi mityba lėmė tai, jog žmonės su maistu ėmė gauti vis daugiau augimą skatinančių hormonų, o tai galėjo turėti įtakos ir krūties vėžio spartesniam plitimui.

Kita vertus, teiginys, kad aplinkos veiksniai daro didesnę įtaką onkologinių susirgimų atsiradimui, nėra nauji. Dar 1981 m. Oksfordo universiteto dėstytojai Ričardas Dollas ir Ričardas Peto, nagrinėdami vėžinių susirgimų priežastis, teigė, kad 30 proc. jų lemia rūkymas, 35 proc. –  mityba, 20 proc. – žalinga aplinka, 10 proc. – įvairūs virusai. Genetinės priežastys, anot jų, lėmė tik 5 proc. vėžinių susirgimų.

Visa tai reiškia, kad vėžys nėra savotiška genetinė loterija, o liga, kurios galima išvengti, jei bus skiriamas pakankamai dėmesys elgsenai, įpročiams, aplinkai, mitybai.

Sužinokite asmeninės draudimo įmokos sumą